Yeni Doğan Bakımı

İlk bebeklerini kucağına alan anneler çoğu zaman tedirgin olur ve yenidoğan bebeğin bakımı konusunda endişeye kapılır. Yenidoğan bebek bakımı hakkında bilmeniz gerekenlere değinmek istedik.

İlk bebeklerini kucağına alan anneler çoğu zaman tedirgin olur ve yenidoğan bebeğin bakımı konusunda endişeye kapılır. Yenidoğan bebek bakımı hakkında bilmeniz gerekenlere değinmek istedik.

İlk Anne Sütü

Yenidoğan bebekler doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde bağırsaklarındaki mekonyumu temizler. Mekonyum, anne karnındayken bebeğin bağırsaklarında oluşan siyah katranlı dışkıdır. Bebeğinizi doğum sonra hemen emzirmek ve devamını sağlamak bebeğin tüm mekonyumu atmasına yardımcı olur. Kolostrumunuz, bebeğinize yardımcı olmak için müshil özellikleriyle özel olarak tasarlanmıştır.( Kolostrum: Görünüşü normal süte göre daha koyu kıvamlı ve sarımtırak renkte bulunan ve besleyiciliği daha yüksek değerde bulunan ilk verilen anne sütü veya ağız sütüdür)

Yenidoğan Alt Bakımı

İlk günlerde yenidoğan bebeklerin cildi çok hassas olur. Bu nedenle bez değişimi sıklıkla yapılmalıdır. Bebeğinizin tenine uygun bir bebek bezi seçmek gerekir. Bez bağlama işlemi göbek kordonun hemen altından yapılmalıdır. Göbek kordonuna üzerine bağlamak veya temas etmesi göbek kordonunda istemeyen sonuçlara neden olabilir. Bazı anneler yenidoğan bebeklerinin ilk günlerinde bez kullanmak isteyebiliyorlar. Bunun için tek kullanımlık sıvı geçirmez bebek alt bezi kullanırlar. Yenidoğan bebeğinizin alt temizliğini saf pamuk veya pamuktan yapılmış temizleme bezleri ile yapın. Hazır kullanılan ıslak mendiller yenidoğan bebeklerde pişik oluşturabiliyor.

Bebek Kordon Bakımı

Yenidoğan bebeklerde göbek kordonu, ilk birkaç haftada kurur ve düşer. Düştüğünde ise bebeğinizin göbek deliği oluşur. Her bez değişiminde ve her gün bir kaç kez göbek kornonu kontrol etmek ve temiz tutmak gerekir. Göbek kordonun temizliğini steril su ve ucu pamuklu bir çubukla dikkatli yapılması gerekir. Göbek kordonunda bir enfeksiyon veya görünüşünde sizi tedirgin eden bir değişim varsa doktorunuza başvurun. 

Yenidoğan Sarılık

Sarılık, bilirubin bebeğinizin vücudunda biriktiğinde ve cildinde ve bazen gözlerinde sarı bir pigmente neden olduğunda ortaya çıkar. Bilirubin, kırmızı kan hücrelerinin bir yan ürünüdür. Karaciğer genellikle bunu işler, ancak doğumdan sonra bir bebek genellikle fazladan kırmızı kan hücrelerine sahiptir ve karaciğeri henüz tam olarak olgunlaşmamıştır. Yenidoğan bebeklerin ilk haftalarında görülen sarılık normal sayılmaktadır. Sarılığı gidermenin en iyi yolu bebeğinizi sık sık emzirmektir. Ayrıca bebeğinizin gün içerisinde 5 dakika ön ve 5 dakika sırt üstü yatırarak güneş almasını sağlayın. Güneş ışığı, sistemindeki bilirubini parçalamaya yardımcı olur.

Yenidoğan Banyo

Yenidoğan bebeklerin hemen banyo yaptırmaya pek ihtiyacı yoktur. Ama yenidoğan bebeğinize banyo yaptırmak isterseniz de yaptırabilirsiniz. Bebeğinizin cildi çok hassas ve cildine sürdüğünüz her şeyi hemen emeceği için kullanacağınız ürünlere çok dikkat etmeniz gerekir.

Bebeğinize sünger banyosu yapmak için yumuşak bir havlu veya battaniye koyun. Bebeğiniz için bir leğende ılık su, doğal sabun ve yumuşak havlu bulundurun. Bebeğinizi temizlemek için pamuk topları veya yumuşak bir bez kullanabilirsiniz. Bebeğinizin yıkamadığınız yerlerini havlu veya battaniye ile örtün.

El bezini ılık suya batırabilir ve üzerine biraz sabun koyabilirsiniz. Dilerseniz sadece ılık su da kullanabilirsiniz. Bebeğinizi yıkamak için nazik ama sert vuruşlar kullanın. Bebeğinizi yukarıdan aşağıya yıkayın. Bebeğinizin başını yıkamayı bitirdikten sonra ılık bir bone veya kapüşonlu havlusunun başlığı ile örtün. Bebeğin tüm kırışıklıklarına girdiğinizden emin olun – kulak arkası, koltuk altı ve boyun kıvrımları, kurumuş süt ve battaniye ve giysilerdeki tüyleri tutmayı sever.

Bacaklarını ve ayaklarını yıkadıktan sonra, en son bebeğinizin poposunu ve cinsel organını yıkayın. Bacaklarının ve cinsel organlarının etrafındaki tüm kırışıklıkları aldığınızdan emin olun. Yeni bir bez veya pamuk top alabilir ve her bir parçasını yıkadıktan sonra geri dönüp bebeğinizi “durulamak” için ılık suya batırabilirsiniz.

Bebeğin banyosundan sonra bebeğinizi cildini nemlendirecek bir şeyle ovmak isteyebilirsiniz. Bebeğinizin cildinin, özellikle sıcakken ve banyodan gözenekleri açıkken üzerine koyduklarınızın çoğunu emdiğini unutmayın. Badem yağı veya zeytinyağı gibi basit ve yumuşak bir şey kullanabilirsiniz. Ayrıca doğal bebek losyonları da alabilirsiniz. Bu aynı zamanda bebeğinize masaj yapmak için iyi bir zaman olabilir. Bebekleri (ve anneleri) sakinleştirmek için tercih edilen doğal bir koku olan lavanta da dahil olmak üzere birkaç bebek masaj yağı vardır.

Yenidoğan Göz ve Kulak Bakımı

Yenidoğan bebeklerde gözleri ve kulakları temiz tutmak, yenidoğan bebek bakımının temel noktalarındandır.

Bebeğinizin gözlerini ılık suya batırılmış bir parça pamukla yapabilirsiniz. Temizleme işlemi gözün kenarından dışarıya doğru yapılmalıdır. Yenidoğan bebeğinizin gözünde akıntı varsa büyük bir ihtimalle gözyaşı kanalı açılmamıştır. Bunun için günde birkaç kez bebeğinizin gözünün köşesine aşağıdan yukarıya masaj yapabilirsiniz. Birkaç damla taze anne sütü (veya kolostrum) damlatmak da yardımcı olur ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Yenidoğan bebeklerde kulak kiri çok fazla oluşur. Bebeğin kulağının dış kısmındaki kiri temizlemek için pamuklu çubuk kullanabilirsiniz. Pamuk çubuğunu  asla bebeğinizin kulak kanalına sokmayın. Bunu yapmak bebeğinizde kalıcı hasara neden olabilir.

Yenidoğan Tırnak Bakımı

Yeni doğan bebeğinizin tırnakları muhtemelen uzun olacaktır, ancak kağıt inceliğindedirler. Birçok ebeveyn, yeni bebeklerinin tırnaklarını kesmek konusunda çok gergindir. O minik tırnakları kesme düşüncesi sizde büyük bir endişeye neden oluyorsa, ilk günlerde bebeğinizin ellerinde basit bir çift yeni doğmuş eldiven tutabilirsiniz. Bunlar bebeğinizin kendini kaşımasını engeller.

Bebeğin tırnaklarını kesmek gerçekten çok kolaydır - ve en önemli bebek bakımı temellerinden biridir çünkü sonunda bebeğinizin ellerinin açıkta kalmasını isteyeceksiniz! Bebeğin tırnağını hızlıca kesmek için küt tırnak makası kullanabilir veya küçük tırnak makası kullanabilirsiniz. 

Yeni doğan bebeğinizin tırnaklarını o uyurken kesmek en kolay yoldur. Parmak ucunu tırnağından aşağı doğru itin ve düz bir şekilde temiz bir şekilde kırpın. Hızlı bir şekilde yapılacak ve bebeğinizin kendini kaşıması konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

Diğer Bloglar..

İkinci el araba alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Son zamanlarda sıfır bir araba satın almak çoğu insan için pek uygun görünmüyor. Peki ikinci el araba alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Yeni Doğan Bakımı

İlk bebeklerini kucağına alan anneler çoğu zaman tedirgin olur ve yenidoğan bebeğin bakımı konusunda endişeye kapılır. Yenidoğan bebek bakımı hakkında bilmeniz gerekenlere değinmek istedik.

Temperli Cam ve Özellikleri

Temperli Cam: Standart bir camın fırında yaklaşık 700c'lik eşit ve homojen bir sıcaklığa ısıtılması ve aniden soğutulması işlemidir. Temperli cam özellikleri

Isıcam Nedir ? Isı Camın Özellikleri Nelerdir ?

Isıcam, hava veya soy gazla doldurulmuştur bir boşlukla ayrılmış birden fazla bölmeye sahip bir camdır Isıcam çift cam olarak da bilinmektedir. Isıcamlar en yaygın kullanılan cam türüdür. Isı cam özellikleri.