Yaşlılık Döneminde Beslenme

Yaşlılıkla beraber maalesef birçok hastalıkla baş etmek gerekiyor. Yaşlı bakımı gerçekten çok emek ve dikkat gerektiren bir konudur.

Yaşlılıkla beraber maalesef birçok hastalıkla baş etmek gerekiyor. Yaşlı bakımı gerçekten çok emek ve dikkat gerektiren bir konudur. Çoğumuz hem ev yoğunluğu hem iş yoğunluğundan yaşlı yakınlarımıza yeteri kadar vakit ayıramıyoruz ve bakımını yapamıyoruz. Evde olan yaşlılarımız için yatılı yaşlı bakımı yapan birçok insan bulunuyor. Bu yazımızda sizlere yaşlı yakınlarımız için beslenme ve bakıcı konusuna değineceğiz.

 Yaşlılarda Beslenme

Konu iyi bir diyete geldiğinde yaşlılar genellikle zorluklarla karşılaşırlar. Pek çok insan, doğru yiyecekleri seçmek veya pişirmek için ara sıra yardıma ihtiyaç duyabilir. Yemek zamanlarını herkes kolayca yönetemez, bu nedenle herhangi bir küçük sorunu çözmek ve yemekle ilgili mutluluğu artırmak için planlı bir yaklaşıma sahip olmak olumlu bir adımdır.

Her ne kadar çeşitli bir diyet sağlığın merkezinde yer alsa da, insanların yemeklerinden keyif almalarını ve yemeklerini sabırsızlıkla beklemeleri için kişiselleştirilmiş bir yaklaşımın mantıklı olduğunu akılda tutmak gerçekten güzel.

Yetersiz Beslenme

Araştırmalara göre, 65 yaş üstü her on kişiden biri yetersiz beslenme riskiyle karşı karşıya. Bazı yaşlı insanların düzgün beslenmek ve sağlıklı bir kiloyu korumak için mücadele etmesinin birkaç nedeni vardır. Çiğneme veya yutma sorunları yaşıyor olabilirler. Diyabet veya anjina gibi durumlarla teşhis edilmesi, iyi yemek yeme yeteneği üzerinde de etkili olabilir.

Bir yaşlının yeteriz beslenmiş olabileceğinden endişe ediyorsanız, dikkat etmeniz bazı işaretler vardır.

-Giysiler, takılar veya takma dişlerin gevşemesi

-Azaltılmış iştah ve gıdaya ilgi

-Yorgunluk

-Değişen ruh hali

-Zayıf hissetmek

-Hastalıktan kurtulmanın daha uzun sürmesi

 Sevdiğiniz bir yaşlının bu durumları yaşadığından şüpheleniyorsanız, bir doktor veya sağlık uzmanıyla görüşmeniz iyi adımdır. Baktığınız kişiyi desteklemek için belirli eylemler konusunda size tavsiyede bulunacaklar.

Akılda tutulması gereken bir şey, herkes için tek bir yol olmadığıdır. İnsanların yemekle ilgili sorunların üstesinden gelmelerine yardımcı olacak kişileştirilmiş bir plana ihtiyaçları vardır ve iyi yemenin kendilerini daha iyi hissetmelerine nasıl yardımcı olacağını anlamaları için çoğu zaman konuşulması gerekir.

Yemekten aldıkları zevki artırmaları için onları destekleyebileceğiniz birçok yol vardır, Mesela

-Tatsız yiyecekleri limon suyu, otlar ve baharatlarla canlandırın. Sevilen biri tat alma duyusunu kaybetmişse, onun damak zevkini açmak için birkaç yeni tarif deneyin.

-Yemek zamanlarını daha çok sosyal bir etkinlik gibi yapın. Yemeğin tadını çıkarmak için birlikte oturun, lezzetli tatlar ve dokular hakkında konuşun, lezzetli yemeklerle ilgili anılarını size anlatmalarını sağlayın.

-Sağlıklı ama keyifli atıştırmalıkları teşvik edin – peynir ve bisküviler, çörekler ve reçeller, meyve ve yoğurt.

-Tam yağlı süt ürünleri ve yumurta, balık ve ette bol miktarda iyi protein gibi yüksek enerjili ve yüksek kalorili yiyecekler yemek.

Bir yemek planına sahip olmak ve ne yemek istediklerini seçmelerini sağlamak, genel sağlığı iyileştirmede de faydalı olabilir.

Birçoğumuz dengeli beslenmenin faydalarının farkındayız. National Health Service, İnsanların sağlıklı beslemenin neye benzediği ve protein, yağlar, karbonhidratlar ve süt ürünlerini doğru oranlarda nasıl dengeleyecekleri konusunda bir fikir sahibi olmaları için Eatwell tabağını tanıtıyor.

Ancak, Eatwell plakasına esnek bir yaklaşımın olduğunu hatırlamak önemlidir. Her yaşlı kişinin ne yemek istediği konusunda kendi tercihleri vardır ve biraysel özgürlük ve seçim, Eatwell tabağını kişisel ihtiyaçlarına ve tercih ettikleri yiyeceklere uyacak şekilde yeniden şekillendirmenin anahtarıdır.

Tabağın büyük bir kısmı, gün veya hafta boyunca çeşitli meyve ve sebzeleri yemeye adanmıştır. Kılavuz, günde en az 5 denemeyi öneriyor, ancak gerçekten öncelikle olması gereken, birini yemeye ve yemekten zevk almaya özendiren şey olmalı. Yeterli kalori almaları, iyi yaşayabilecekleri ve daha sonraki yaşamın tadını çıkarabilecekleri anlamına gelmelidir. Yemekleri patates, makarna veya pirinç gibi karbonhidratlara dayandırmak, yaşlıların düzgün çalışmasına ve yemek yedikten sonra tatmin hissetmelerine yardımcı olmak için uzun süreli enerji sağlar. Bu ayrıca sağlıklı kalpler ve sindirim sistemleri için lif ve kepekli tahıl alımını artırmaya yardımcı olur.

Doğru oranlarda protein ve süt ürünleri vücudun kas kütlesini ve kemik yapısını destekler ve yaşlı insanlar bazen yiyecekleri çiğnemek ve yutmakla mücadele ettiğinden hayati önem taşıyan dişleri korur.

Bakıcıların, yiyeceğin dokusunu ve bunu yaşlı insanlara nasıl sunduklarını düşünmeleri gerekebilir. Bazı insanlar, çiğneme veya yutma ile ilgili karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelmek için daha yumuşak bir dokuya sahip yiyeceklerle yapabilirler.

Yeme güçlüğü çeken yaşlıları mümkün kılmak için doğru dokuya sahip, besin açısından zengin yiyecekler yaratmak, doğru beslenmek için zor bir süreç olabilir. Saflaştırılmış veya daha yumuşak yiyecekler tatta değişikliklere neden olabilir. Doku ve tatlarla denemeler yapmak, sevdiklerinizin düzenli olarak mutlu bir şekilde yemek yemesine yardımcı olmanın doğru yolunu bulmanıza yardımcı olabilir.

Tadı sos veya tatlandırıcı ile geliştirmek, yaşlı insanları yemeğin tadını çıkarmaya teşvik etmek için sunumun çekici olmasını sağlamanın yanı sıra yardımcı olabilir.

Sizde yaşlı bakıcı ve refakatçisi hizmetine ihtiyacınız varsa doğrufiyat üzerinden yardım alabilirsiniz.

Diğer Bloglar..

İkinci el araba alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Son zamanlarda sıfır bir araba satın almak çoğu insan için pek uygun görünmüyor. Peki ikinci el araba alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Yeni Doğan Bakımı

İlk bebeklerini kucağına alan anneler çoğu zaman tedirgin olur ve yenidoğan bebeğin bakımı konusunda endişeye kapılır. Yenidoğan bebek bakımı hakkında bilmeniz gerekenlere değinmek istedik.

Temperli Cam ve Özellikleri

Temperli Cam: Standart bir camın fırında yaklaşık 700c'lik eşit ve homojen bir sıcaklığa ısıtılması ve aniden soğutulması işlemidir. Temperli cam özellikleri

Isıcam Nedir ? Isı Camın Özellikleri Nelerdir ?

Isıcam, hava veya soy gazla doldurulmuştur bir boşlukla ayrılmış birden fazla bölmeye sahip bir camdır Isıcam çift cam olarak da bilinmektedir. Isıcamlar en yaygın kullanılan cam türüdür. Isı cam özellikleri.