Evde Yaşlı Bakımı

Yaşlıların bakımı evde zor olmakla birlikte ev işleri veya iş hayatından dolayı güçleşebilir. Bu nedenle evde yatılı yaşlı bakıcı iyi bir düşünce olabilir.


Evde Yaşlı Bakımı 

Yaşlıların bakımı evde zor olmakla birlikte ev işleri veya iş hayatından dolayı güçleşebilir. Bu nedenle evde yatılı yaşlı bakıcı iyi bir düşünce olabilir.

Bu bakım türünde evinizin bir odasında 7/24 bir bakıcı yaşar. Özellikle daha önemli sağlık ihtiyaçları olanlar için düzenli evde bakıma harika bir alternatif olarak hizmet edebilir.

Düzenli evde bakım hizmetleri genellikle saatlik veya yarım saatlik, günlük veya haftada birkaç kez sağlanır. Bu, bazıları için yeterlidir, ancak diğerlerinin daha kapsamlı, canlı bir desteğe ihtiyacı olabilir. Yemek hazırlama ve temizlik gibi fonksiyonel görevlerin yanı sıra, yatılı bakıcı aynı zamanda arkadaşlık da sunar...

Etrafta bir refakatçiye sahip olmak, yalnızlık ileri yaşlarda daha fazla risk oluşturduğundan, refahı korumak için çok yardımcı olabilir.

Yatılı bakıcının rolü , kimi işe aldığınıza bağlı olarak değişecektir, ancak bekleyebileceğiniz hizmetlerin genel bir listesi aşağıda verilmiştir:

Gündüz ve gece bakımı

Ev işleri: çamaşır yıkamak, alışveriş yapmak, yemek pişirmek, ütü yapmak

Kişisel bakım: banyo yapmak, tıraş olmak, giyinmek, idrar kaçırma

İlaç yönetimi

Duygusal destek

Dolaşmak için yardım

hafif ev işi

Yönetici ve finans görevleri

Sağlık ve eğlence randevularının planlanması

Gezilerde hareketlilik yardımı ve arkadaşlık

Evde yatılı yaşlı bakıcının bazı artıları

Bakıma ihtiyacı olan yaşlılar arasında en popüler seçenek

Huzurevine taşınmaktan daha iyi olduğu gösterildi

Görevler ihtiyaçlarınıza göre uyarlanabilir (ör. alışveriş, temizlik)

Bakım saatlerinin seviyesini zaman içinde ölçeklendirmek mümkün

Farklı bakıcılarla sosyalleşme fırsatı

Evde yatılı yaşlı bakıcının bazı  Eksileri

7/24 destek mevcut değil

Eve farklı bakıcıların girmesi kafa karıştırıcı olabilir

Evin bakımı (örneğin faturalar, onarımlar) hala sizin sorumluluğunuzdadır.

Bakıcıların yoğun programları bakım konusunda aceleci hissettirebilir

Arkadaşlık düzeyi yatılı bakım kadar kapsamlı değil

Evde Yaşlı Bakımı Yapanların Yaşlıların Sağlığını Koruması İçin Birkaç İpucu

Yaşlandıkça, kariyerler sona erdikçe, yetişkin çocuklar kendi hayatlarıyla meşgul olurken ve  eskiden zevk aldıkları aktivitelerin hepsini yapamadıkları için hayatta bir amaç duygusunu sürdürmek daha zor hale gelebilir. Ne yazık ki, bu amaç duygusunu kaybetmek yaşlıların zihinsel ve fiziksel sağlıkları üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Ancak, yaşlanan yetişkinler evde yaşlandıkça amaç duygularını kaybetmek zorunda değiller. Bir bakıcı olarak, yaşlılar için bir amaç yaratmanın birçok yolu vardır ve bu amaç duygusunun onlar için büyük sağlık yararları olabilir.

Yaşlanan yetişkinler için bir amaç duygusuna sahip olmak, her gün yapacak bir şeye sahip olmaktan daha fazlasını ifade eder. Bir amaç duygusunu korurken yaşam deneyimlerinden elde edilen tatmin duygusu, aslında yaşlıların daha uzun yaşamasına yardımcı olur. Ayrıca Alzheimer hastalığının zararlı etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir  . Araştırmacıların stresi azalttığına, depresyonu azalttığına ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğuna inanmak için sebepleri bile var. Bu nedenle, bir amaç duygusu yaratmanın önemi küçümsenemez.

Bir bakıcı olarak, yaşlanan yetişkinleri, yaşamlarında bir amaç yaratmalarına yardımcı olacak çeşitli uğraşlarda destekleyebilirsiniz. İşte  hayatınızda yaşlılar için bir amaç yaratmak için kullanabileceğiniz birkaç fikir :

-Emekli olduktan sonra, yaşlanan yetişkinler günden güne hiçbir şey için çalışmadıkları hissine kapılabilirler ve bu da amaç duygularını bastırabilir. Onları önemsedikleri işi yapmaları konusunda desteklemek – belki gönüllü olmak veya her zaman hayal ettikleri bir işi sürdürmek – büyük bir amaç duygusu yaratmaya yardımcı olabilir.

-Daha ileri yaşlara kadar yaşamak için kutsanmış olmanın daha zor kısımlarından biri, arkadaşlarını ve sevdiklerini kaybetmektir. Kayıptan kaynaklanabilecek melankoli ile başa çıkmanın bir yolu, yaşlanan yetişkinin hala sahip oldukları ilişkileri beslemesine yardımcı olmaktır. Bu nedenle, aileleri ve arkadaşları için zaman ayırmalarına yardımcı olmak, yaşlılar için bir amaç yaratmanın harika bir yolu olabilir.

- Fiziksel uygunluk, yalnızca yaşlanan yetişkinlerin fiziksel olarak harika hissetmelerine yardımcı olmaz. Aynı zamanda onlara kişisel bir amaç doğrultusunda çalışmanın ödüllendirici hissini verecektir. Fitness hedeflerine ulaştıkça, duygusal sağlıkları için de harika olabilecek bir kutlama ihtiyacı yaratır.

-Çoğu zaman emeklilik, yaşlı yetişkinlerin yaratıcı eğilimlerini desteklemek için zamanları olduğu bir süre sonra ilk kez olabilir. Yaratıcı çabalarına dalmaları için onları teşvik edin ve başladıkları projeleri tamamlamaları için onları destekleyin.

-Yaşlılar için amaç yaratmak, onlar için abartılı bir günlük yaşam tarzı düzenlemek anlamına gelmez. Yaşlanan birçok yetişkin, küçük şeyleri kutlayan zamanı takdir edebilir ve sabırsızlıkla bekleyebilir. Doğa yürüyüşleri yapmak veya canlı konserlere katılmak, onların amaç duygularını güçlendirmenin harika ve basit bir yolu olabilir.

Bunlar, ilgilendiğiniz yaşlanan yetişkinle başlamanıza yardımcı olacak birkaç fikir, ancak burada durmanıza gerek yok! Yaşlıların, yaşlandıkça hayatın eksik olan kısımlarını dile getirmeleri alışılmadık bir durum değildir ve eğer değilse, her zaman sorabilirsiniz. Yaşlıların konuştuğu konulara, sıklıkla tekrar ziyaret ettikleri anılara, hatta umutlarına ve tutkularına dikkat etmek, kendileri için bu amaç duygusunu kovalamak için fikirler bulmanıza yardımcı olabilir!

Sizde yaşlı bakıcı ve refakatçisi hizmetine ihtiyacınız varsa doğru fiyat üzerinden yardım alabilirsiniz.


Diğer Bloglar..

İkinci el araba alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Son zamanlarda sıfır bir araba satın almak çoğu insan için pek uygun görünmüyor. Peki ikinci el araba alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Yeni Doğan Bakımı

İlk bebeklerini kucağına alan anneler çoğu zaman tedirgin olur ve yenidoğan bebeğin bakımı konusunda endişeye kapılır. Yenidoğan bebek bakımı hakkında bilmeniz gerekenlere değinmek istedik.

Temperli Cam ve Özellikleri

Temperli Cam: Standart bir camın fırında yaklaşık 700c'lik eşit ve homojen bir sıcaklığa ısıtılması ve aniden soğutulması işlemidir. Temperli cam özellikleri

Isıcam Nedir ? Isı Camın Özellikleri Nelerdir ?

Isıcam, hava veya soy gazla doldurulmuştur bir boşlukla ayrılmış birden fazla bölmeye sahip bir camdır Isıcam çift cam olarak da bilinmektedir. Isıcamlar en yaygın kullanılan cam türüdür. Isı cam özellikleri.